top of page

Hakkımızda

Ankh Zeytinyağları

Merhaba;

Aslında, bizim hikayemiz, zeytinağacı - zeytin ve zeytinyağı ile tanışıklığımız, babamın ve ailesinin 1942 yılında, İzmir’in güzel bir ilçesi olan Ödemiş’ten Torbalı’ya taşınmaları ile başlıyor.

 

Aynı sene içerisinde, şu anda, Nar ve Zeytin yetiştiriciliği yaptığımız araziyi satın alıp, ağırlıklı olarak o dönemin zirai koşulları ve güçlükleri içerisinde, buğday, susam ve sonraları ağırlıklı olarak tütün üretimi ile uğraşırlarken, arazinin bir bölümünde var olan zeytin ağaçlarından, zeytin ve zeytinyağı üretmeye çalışmış, bir yandan da, arazi içinde var olan delice zeytinlere aşılama yaparak ağaç sayısını arttırmaya çalışmışlar.

 

Ancak, hem zeytin üretimi hem de tarla bitkileri üretiminin aynı arazide yapılması konusunda yaşadıkları zorluklar nedeni ile zeytin ağacı sayısını azaltmak zorunda kalmışlar. Bu arazideki kayıplarını köy içindeki evlerinin bahçesinde yeni ağaçlar dikerek gidermeye çalışmışlar.

Böylelikle, yaklaşık 81 yıl geçti ve bu ağaçlar yıllarca ailemizin sofralık zeytin ve zeytinyağı ihtiyacını karşılamaya devam etti, ediyor.

Yılar sonra, üniversite eğitimim bitip bitkisel yağlar sektöründe, çalışma hayatına atıldığım ilk şirketim, çalışmaya başladığım ilk yıllarda Palmyağı bazlı ürünler (margarin) üretip satan, konusunda ve sektöründe lider markaları olan, ülkemizin güçlü Holding’lerinden bir tanesine bağlı bir şirketti. Şirketimiz, yıllar sonra tüketici eğilimlerindeki değişiklikleri de dikkate alarak, bizim aile işimiz ve aslında bir bakıma sevdamız olan zeytin yağını da ürün gamının içine dahil etmesi ile benim açımdan daha da keyif aldığım ve profesyonel üretim – pazarlama çalışmalarına tanıklık edeceğim bir serüven başlamış oldu.

Sonrasında, konusu ve asıl işi zeytinyağı olan ve ölçülebilir pazarda, çalışmaya başladığım ilk yıllarda %20 – 22 pazar payına sahip sonraki yıllarda ise ölçülebilir pazarda % 54 hatta dönemsel % 58'lik pazar payına ulaştırma başarısını gösteren, ülkemizin en bilinir ve en eski zeytinyağı markasının satış sorumluluğunu aldım.

Ve, gün geldi emeklilik günleri başladı.

 

Ben ve diğer üç arkadaşım ile birlikte ki, her biri kendi konularında oldukça deneyimli, gerek özel sektörde gerekse hem özel hem de devlet sektöründe önemli görev ve sorumluluklar almış kişiler olmasına rağmen, benim bu konudaki hayalime neredeyse koşulsuz ve sorgusuz ortak oldular.

İlk detayların konuşulması, fikir ve gönül birlikteliğinin oluşturulması yaklaşık iki ay ve yoğun toplantıların sonrasında 2022 yılı ocak ayı içinde şirketimizi kurduk.

Gerek kendi bahçemizde ürettiğimiz yağlarımız gerekse, ortak karar sonucu belirlediğimiz yüksek kalite spektleri çerçevesinde stoklarımızı oluşturmaya başladık. Tabi, bu süreç ilerlerken marka tescil sürecinin başlatılması ve sonlandırılması konularına ciddi zaman ayırdık.

  

Bu gün, yine kendi bahçemiz ve sürekli takibini yaptığımız üretim ortağı bahçe sahibi/leri – yağhane sahibi/leri iş ortaklarımızla, işimizi kontrollü ve ilk başta belirlediğimiz yüksek kaliteli ürünler ile tüketicilerimizi buluşturma fikrinde ve çabasında hareket etmeye özen gösteriyoruz.

Şirket ana hedefimiz ve taviz vermeyeceğimiz husus, kendi ailemiz ve çocuklarımıza yedirmeyeceğimiz, hiçbir besin değeri taşımayan, şifa olarak değerlendirilemeyecek gıda ürünlerini hiç kimse ile paylaşmamak, olarak belirledik.

 

Aslında, yıllarca ve hatta bu gün bile, gerek ailemiz ve gerekse yakın çevremiz ve dostlarımız için sağlıklı, güvenilir, iyi tarım – üretim yapılmış ürünleri (kendi konumuz dışında kalan, et – süt, sebze, meyve vb) araştırıp, bulup ulaşmaya ve ulaştırmaya çalışıyoruz.

Şimdi ise, bu çabamızı sürdürülebilir, arkasında durabileceğimiz, öncelikle bizim güven duyup kendimiz için, ailelerimiz için tedarik edebileceğimiz gıda ürünlerini müşterilerimiz ile paylaşmayı ilke olarak belirlemiş bir şekilde yolumuzda ilerliyoruz.

Bu amaçla, zeytinyağı ile başlayan serüvenimizi, güvenilir, mümkün oldukça ata tohumu ve iyi tarım ilkeleri ile üretilmiş ürünleri bulmaya, bu hammaddelerle üretilmiş nihai ürünlerle, ürün yelpazemizi geliştirmeye çalışıyoruz.

Böylelikle zeytinyağı dışında, ürün yelpazemize, ata tohumu ve Kazdağlarının eteklerinde ki köylerde üretilmiş domatesleri tedarik ederek, Tarhana, Domates Püresi ve Domates sosu ürünlerimizi, içerikleri bizzat tarafımızdan kontrol edilmeye çalışılarak, tamamen köy ve geleneksel usullerle, belirli miktarlarda, köy ortamında ve köylülerimizle birlikte üretip beğenilerinize sunmaya çaba sarf ediyoruz.

Afiyet, bal – şeker olsun…

ŞİFA olsun….

“Ölmez Ağacın Peşinde” yiz ve hep olacağız….

 

Saygılarımızla;

KASK GIDA Ailesi

bottom of page